مراقبت از بند ناف

مجید یوسفی

پس از به دنیا آمدن نوزاد،روی بند ناف گیره زده شده و بریده می شود.بخش کوچک بند ناف که روی شکم نوزاد باقی می ماند کم کم خشک می شود و می افتد و ناف را روی شکم برجای می گذارد.معمولا بند ناف ۳ تا ۷ روز بعد از تولد می افتد.تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه بند ناف از مراقبت های ضروری است.

توجه:برای تمیز کردن بند ناف نباید از هیچ ماده ای استفاده کرد.حتی از الکل هم نباید استفاده کرد،زیرا احتمال عفونت افزایش می یابد.اگر علایم عفونت وجود دارد،باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر از محل بند ناف خونریزی وجود دارد،به پزشک مراجعه کنید.

اگر اطراف بند ناف متورم و قرمز است،به پزشک مراجعه کنید.

اگر ترشح چرکی زیاد علیرغم پاک کردن موضع وجود دارد،به پزشک مراجعه کنید.

اگر ترشح،بوی بد و نامطبوعی دارد،به پزشک مراجعه کنید.اگر تا روز دهم ناف افتاد عالیست،اگر نه به پزشک مراجعه کنید.

توصیه های خانگی مراقبت از بند ناف:

۱.بند ناف را خشک و تمیز نگه دارید.از الکل استفاده نکنید مگر پزشک دستور دهد.

۲.بند ناف را از بالای پوشک بچه دور نگه دارید.اگر بند ناف بیش از حد اصطحکاک یابد،ممکن است بند ناف زودتر کنده شود و خونریزی کند.

۳.بند ناف را با پوشک نپوشانید.اگر بند ناف در معرض هوا باشد خشک می ماند.

۴.کمی ترشح مایع طبیعی است.این مایع معمولا از پایه بند ناف ترشح می شود.ترشح باید به سادگی پاک شود و نباید بین دوبار زمان تمیز کردن،میزان ترشح جمع شده زیاد باشد.

۵.وجود بند ناف،مانعی برای استحمام نوزاد نیست.

17
اشتراک‌گذاری
مجید یوسفی
مجید یوسفی

سال ۸۵ فوق دیپلم برق از دانشگاه دولتی باهنر شیراز را گرفتم و بلافاصله لیسانس برق قدرت را از دانشگاه آزاد کازرون به پایان رساندم.مدتی در عسلویه مشغول به کار شدم.درحال حاضر مشغول کسب و کار آزاد در زمینه واردات سیستم صوتی اتومبیل، مانیتور فابریک و آپشن خودروهای خارجی هستم.

ارسال پاسخ